22 Temmuz 2014 Salı

Karpuzlu Smoothie

Hamilelik süresince bıkmadan usanmadan tükettiğim muhteşem besin neydi? Meyve! 
Öyle ki, yemek yerine sadece meyve yiyerek yaşayabilirdim. Bi ara ev yapımı, naneli limonata krizine girerken, bu haftanın şanslısı kızılcıktı :) Şimdiden kavanozlar doldu, kışlıklar hazır. Ama öyle bilmem kaç bardak şeker koyarak değil. Meyvenin içindeki şeker miktarı zaten kâfi, abartmayalım :) Madem ki güneş bir süre daha bizimle olacak, o halde kendimizi şımartmanın tam zamanı. Gerçi ''indirim'' in etinden sütünden fazlasıyla yararlandığınızı tahmin edebiliyorum :) Ama bu sefer durum başka. Mutfağa girip damak tadımıza göre çeşit çeşit smoothieler hazırlayalım, haydi! 
Ben, ''kitcheninred'' in karpuzlu tarifini seçtim. Hiç üşenmeyin, yapımı çok basit.


- 1 büyük dilim, çekirdekleri ayıklanmış ve küp küp doğranmış karpuz
-3-4 top vanilyalı dondurma
-10 küp buz

Blender'da buzları kıralım. Karpuzları ekleyelim ve mümkünse çok fazla sulandırmadan karıştıralım. En son dondurmayı ekleyelim ve birkaç saniye daha karıştıralım. Hemen servis yapabilir ya da sonrası için buzdolabında bekletebilirsiniz. 

www.kitcheninred.com

Karışımı buz kalıplarınıza doldurup, işi eğlenceli hale getirebilirsiniz, hayâl gücünüze kalmış. Dondurma yerine süt de kullanabilirsiniz. Tabi kıvamın yoğun olması gerektiği için sütün miktarını iyi ayarlamalısınız. Onun dışındaa.. çikolata parçacıkları ya da çok az bal ekleyebilirsiniz. Ama bence tat olarak muzlu smoothieye daha çok yakışır. Seçim sizin.

Bu haftam oldukça koşturmalı geçeceğinden, haftasonuna kadar bana müsade. 
Bolca koli bantlayacağım günler beni bekler :) Sevgiler, iyi haftalar.

Hiç yorum yok: